Wednesday - October 16, 2019

Registration Desk Open

7:30 a.m. – 6:00 p.m.

Galleria B

Coffee at Registration
7:30 a.m. – 9:00 a.m.

Galleria B

Walking Tour- Ybor City

8:00 a.m. – 11:30 a.m.

Meet in hotel lobby

Sponsored by the City of Tampa

Tour Guides: Wallace Reyes, Ph.D., Ybor Historian and Ambassador, and Brenda Thrower, Economic Development Specialist, Ybor City Corporation

CM I 3.0

Walking/Trolley Tour – Tampa Downtown Partnership

8:00 a.m. – 11:30 a.m.

Meet in hotel lobby

Sponsored by Tampa Downtown Partnership

Tour Guide: Rachel Radawec, Placemaking and Community Engagement Manager, Tampa Downtown Partnership, along with Shaun Drinkard, Senior Director of Public Programming and Operations

CM I 3.0

CRA Board Certification Course

8:00 a.m. – 11:30 a.m.

Palma Ceia 2

Speaker and Facilitator: Carol Westmoreland, Executive Director, Florida Redevelopment Association

CM I 3.0
CM I L 3.0

Exhibit Hall Open

11:00 a.m. – 7:30 p.m.

Bayshore 2-7

Welcome Luncheon in the Exhibit Hall

11:30 a.m. – 12:45 p.m.

Bayshore 2-7

Sponsored by City of Tampa

Plenary Session

12:45 p.m. – 2:00 p.m.

Bayshore 1

Presiding: Gail Hamilton, President, Florida Redevelopment Association and CRA Director, City of Zephyrhills

Welcome: The Honorable Jane Castor, Mayor, City of Tampa

Keynote: Cultural Inclusion: Disrupting Bias in Redevelopment, Lenora Billings-Harris, CSP, CPAE President and CEO, Ubuntu Global

CM I 1.0

Refreshment Break in the Exhibit Hall

2:00 p.m. – 2:15 p.m.

Bayshore 2-7

Sponsored by Kimley-Horn and Associates, Inc.

Engaging the Underserved Community

2:15 p.m. – 3:15 p.m.

Bayshore 1

Discussion Leaders: Jeremy Earle, PhD, AICP, FRARA, Assistant City Manager, City of Hallandale Beach; Renée A. Jadusingh, Esq., FRA-RA, Executive Director, City of Delray Beach CRA, and Board Member, Florida Redevelopment Association; Toni Shamplain, FRA-RA, City of Panama City, Manager, CRA North; Gerald Snell, Avon Park Southside CRA and Ken Thomas, MPA, Director of Housing & Redevelopment, City of Leesburg

CM I 1.0

Mobile Tour- West Tampa CRAs

2:15 p.m. – 4:45 p.m.

Meet in hotel lobby

Sponsored by The Urban Group

Tour Guide: Malcolm Kiner, Manager, Drew Park and West Tampa CRAs

CM I 3.0

Refreshment Break in the Exhibit Hall

3:15 p.m. – 3:30 p.m.

Bayshore 2-7

Sponsored by PNC Bank

Keynote: Making It Happen in Your Community

3:30 p.m. – 4:30 p.m.

Bayshore 1

Sponsored by PNC Bank

Matthew Petty, Faculty Member Incremental Development Alliance

Presiding: Gail Hamilton, President, Florida Redevelopment Association and CRA Director, City of Zephyrhills

CM I 1.0

Florida Redevelopment Association Unplugged

4:45 p.m. – 5:45 p.m.

Palma Ceia 1-2

Presenters: Kyle Dudgeon, AICP, FRA-RA, Assistant Division Director, Economic Development/CRA; Cecilia Gayle, CRP, MBA, PLA, Senior Landscape Architect, Waldrop Engineering; John M. Jones, AICP, FRA-RP, Project Manager, S&ME; Rick Stauts, Executive Director, City of Florida City CRA and Carol Westmoreland, FRA Executive Director

The CRA Role in Resiliency

4:45 p.m. – 5:45 p.m.

Palma Ceia 3-4

Moderator: The Honorable Peter Altman, Councilmember, City of New Port Richey

Speakers: CJ Reynolds, Director of Resilience and Engagement, Tampa Bay Regional Planning Council and Evan Johnson, AICP, LEED AP, Business Development Manager, Pinellas County

Welcome Reception in the Exhibit Hall

6:00 p.m. – 7:30 p.m.

Bayshore 2-7

Sponsored by Stantec and GAI Consultants, Inc.

SCHEDULE

WEDNESDAY
OCTOBER 16, 2019

THURSDAY
OCTOBER 17, 2019

FRIDAY
OCTOBER 18, 2019