[info_list style=”circle with_bg” icon_bg_color=”#f0c317″ icon_color=”#ffffff” font_size_icon=”20″ connector_color=”#5177bb” connector_animation=”fadeInUp”][info_list_item list_title=”Introduction” list_icon=”Defaults-info” title_font_style=”font-weight:bold;” title_font_size=”desktop:22px;” title_font_line_height=”desktop:60px;”]WELCOME to the 2018 Annual Conference of the Florida Redevelopment Association. Please check your program carefully to determine in advance the exact location of all conference functions.[/info_list_item][info_list_item list_title=”Conference Facilities” list_icon=”Defaults-briefcase” title_font_size=”desktop:22px;” title_font_line_height=”desktop:60px;”]The conference will take place at the Sanibel Marriott Resort and Spa. Please check with the hotel to make room reservations, and download the conference registration form to sign up for the conference.[/info_list_item][info_list_item list_title=”Registration Desk Hours” list_icon=”Defaults-phone” title_font_size=”desktop:20px;” title_font_line_height=”desktop:60px;”]The registration desk will be open as follows:

Registration Desk Hours

Wednesday, October 24 7:00 a.m. – 6:00 p.m.

Thursday, October 25 7:00 a.m. – 3:00 p.m.

Friday, October 26 7:00 a.m. – 12:00 p.m.[/info_list_item][/info_list]

Registration Packages

  • Registration Packages

     

    Three-day registration includes all workshops and meals scheduled during the conference.

    One-dayregistrations include workshops and meals scheduled for that day only.

    Note that the mobile tour and CRA boot camp are not included with any package and must be purchased separately. Students and guests, exhibitors and sponsors may attend the sessions without registering. However, meals, including breaks and receptions, are not included.If you would like to purchase tickets to meals, including breaks and receptions, please visit the registration desk.*Name badges must be worn to gain access to all conference events.

     

    *Additional Tickets

    Additional tickets for all meals may be purchased at the FRA conference registration desk.

     

    Wireless Internet Access

    MEETING AND CONFERENCE ROOMS ONLY – THURSDAY ONLY

    Username: FRAAC

    Password: CRASRULE18

     

    International Economic Development Council

    This event is recognized by the International Economic Development Council (IEDC) as a professional development event that counts toward the recertification of Certified Economic Developers (CEcD).

     

    American Institute of Certified Planners

    AICP members can earn Certification Maintenance (CM) credits for many activities at this event. When AICP CMcredits are available, they are noted at the end of an activity description. More information about AICP’s AICP CMprogram can be found at planning.org/cm.

     

    Florida Bar

    This event has been accredited for Continuing Legal Education by the Florida Bar for:

    28 General CLE Credits

    21 Business Litigation

    28 Government Law

    28 Real Estate

    28 Government and Administrative Practice Certification Credits.

     

Conference Committee

Many thanks to these individuals and their organizations for helping to make this conference possible!

Committee Chair

Brenna Durden, Lewis, Longman & Walker

Committee Members

April Atkins, AICP, FDIC

Miles Ballogg, Cardno, Inc.

Reed Berger, Daytona Beach CRA

Jeff Burton, City of Palmetto CRA

Kevin Crowder, CEcD, RMA

Lynn Dehlinger, TAG LLC

Jeremy Earle, City of Hallandale Beach

Marjorie Ferrer, Responsible Hospitality Institute

Gail Hamilton, Zephryhills CRA

Renee A. Jadusingh, City of Miami CRA

Tom Kohler, Community Solutions Group

John Jones, S&ME, Inc.

Tony Otte, New Smyrna Beach CRA

Adam Rossmell, Burkhardt Construction, Inc.

Leigh Scrabis, Fort Myers CRA

Patty Rippey, City of South Daytona

Ken Thomas, City of Leesburg

Brenda Thrower, Ybor City CRA

FRA 2017-2018 Board of Directors

PRESIDENT

Brenna Durden NORTHEAST REGION

Shareholder

Lewis, Longman & Walker, P.A.

 

PAST PRESIDENT

Michael Parker APALACHEE REGION

Director, Community Housing & Human Services

City of Tallahassee

 

PRESIDENT-ELECT

Gail Hamilton EAST CENTRAL REGION

CRA Director

City of Zephyrhills

 

TREASURER

Toni Shamplain FRA-RA WEST FLORIDA REGION

Downtown North CRA Manager

City of Panama City, Downtown North CRA

 

ELECTED OFFICIALS

Lesa Peerman TREASURE COAST REGION

Commissioner, City of Margate

 

Paula J. Ryan TREASURE COAST REGION

Commissioner, City of West Palm Beach

DIRECTORS

 

Jeff Burton, FRA-RA SOUTHWESTREGION

Director, CRA, City of Palmetto

 

Lynn Dehlinger EAST CENTRAL REGION

Senior Economic Development Manager/Broker Associate

RMA, LLC

 

Kyle Dudgeon, FRA-RA EAST CENTRAL REGION

CRA Manager, City of Winter Park

           

Evan Johnson, TAMPA BAY REGION

Senior Project Manager, Tindale Oliver

 

John Jones, FRA-RP EAST CENTRAL REGION

S&ME

 

Elizee Michel, AICP, FRA-RA TREASURE COAST REGION

Executive Director, Westgate Belvedere Homes CRA

 

Tony Otte, CEcD, FRA-RA EAST CENTRAL REGION

CRA/Economic Development Director

CRA, City of New Smyrna Beach

 

Adam Rossmell TREASURE COAST REGION

Burkhardt Construction, Inc.

 

Leigh Scrabis SOUTHWESTREGION

 

Rick Stauts SOUTH FLORIDA REGION

Executive Director

CRA, City of Florida City

 

Ken Thomas EAST CENTRAL REGION

Manager, Housing & Redevelopment, City of Leesburg

 

Brenda Thrower, FRA-RA TAMPA BAY REGION

Economic Development Specialist, City of Tampa, Ybor City Development Corp.

 

GENERAL COUNSEL

Clifford B. Shepard

Shepard, Smith, Kohlmyer & Hand, P.A.

FRA Past Presidents

1977    William S. Turnbull

1980    Marilyn Larson

1981    W. Thomas Mills, Jr.

1982    Roy F. Kenzie

1983    R. Lee Menzies

1984    Thomas R. Kohler

1985    John F. Habgood

1986    William Farkas

1987    Lance S. Clarke

1988    Peter Andolina

1989    Gerald S. Langston, Jr.

1991    Joyce Sellen

1992    Gail Collins

1993    Andy Ham

1994    Julie Scofield

1995    Ronali Wood

1996    Gary Wohlforth

1997    Jennifer Fleming

1998    Suzanne Kuehn

1999    Paul Thorpe

2001    Dennis Russ

2002    Chris Brown

2004    Terrell N. Fritz

2005    Gail Hamilton

2006    Jeffrey L. Oris

2007    Kim Briesemeister

2008    J. Gary Rogers

2009    Rochelle Lawandales

2010    Kurt Easton

2011    Marc Mondell

2012    Steven G. Lindorff

2013    Jeremy Earle

2014    Gus Gianikas

2015    Diane Colonna

2016    Michael Parker

2017   Brenna Durden